Kolegiata w Pułtusku
Turyści, którzy na trasie swej wyprawy mają zaznaczony Pułtusk, nie mogą ominąć najpiękniejszego zabytku w tym mieście, czyli Bazyliki kolegiackiej Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Budowla została ufundowana w 1449 roku przez biskupa płockiego – Pawła Giżyckiego. Kościół jest drugą w hierarchii świątynią diecezji płockiej, zaraz po Katedrze w Płocku.
Kolegiata od dawna stanowi także jedną z czterech największych świątyń, które można odnaleźć na Mazowszu. Na przestrzeni wieków gotycka świątynia była wielokrotnie rozbudowywana oraz przebudowywana, dzięki czemu zawdzięcza też swą obecną, nietypową formę. W 1546 roku, za sprawą kolejnej przebudowy, kolegiata zyskała bardziej renesansowego charakter.
Mury nawy, a także prezbiterium, zostały wówczas podwyższone. W 1613 roku wnętrze świątyni oraz jej sklepienie zostało jednak zniszczone przez pożar. Ochronić się przed pożarem można dzięki natrysk ppoż. Odbudowa wraz z wyposażaniem wnętrza trwała do 1722 roku.
Obecne sklepienie świątyni posiada swą pierwotną formę – dawna część polichromii została odkryta spod dziewięciu warstw późniejszych przemalowań. Wnętrze świątyni jest naprawdę imponujące, zdobione polichromią, pochodzącą z około 1555 roku.
Polecane artykuły
Odpowiednie nożyczki
Zdrowy styl życia Na wyposażeniu zarówno domowej, jak i samochodowej apteczki powinny znaleźć się nożyczki, ale nie jakiekolwiek. Jest zalecane, aby były to nożyczki medyczne o zaokrąglonej końcówce. Dzięki niej zmniejsza się ryzyko ukłucia i zranienia. Zwykłe modele nożyczek, jakie przeważnie ma
Elektrolity w razie biegunki
Zdrowy styl życia Częste chodzenie do toalety i biegunka to niepokojący znak. Choć rozwolnienie samo w sobie nie jest przypadłością poważną, to przy pechu może nieść ze sobą nieciekawe skutki. Największe zagrożenie to odwodnienie organizmu, którego efektem jest fatalne samopoczucie i ogólne osłabi